10 objawów raka trzustki

Informacje medyczne zawarte w powyższym dokumencie są oparte na wytycznych,dotyczących postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w raku przełyku, opracowanych przez European Society for Medical Oncology (Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej, ESMO). Niniejszy poradnik dla pacjentów został wydany we współpracy z ESMO i jest rozprowadzany za jego zgodą. Został on napisany przez lekarza i zweryfikowany przez dwóch onkologów z ESMO, w tym głównego autora wytycznych dla profesjonalistów. Tekst ten został także skonsultowany z przedstawicielami pacjentów z Grupy Roboczej Pacjentów Onkologicznych ESMO.

RAK TRZUSTKI: PORADNIK DLA PACJENTÓW

 

INFORMACJE DLA PACJENTÓW OPARTE SĄ NA WYTYCZNYCH ESMO

( Europejskie Towarzystwo Medycyny Onkologicznej )

 

DOTYCZĄCYCH POSTĘPOWANIA DIAGNOSTYCZNO-TERAPEUTYCZNEGO

Jak uświadamia nam prof. Christoph Zieliński prezydent Onkologicznej Grupy Badawczej Europy Centralnej (CECOG), dyrektor wydziału onkologii Uniwersytetu w Wiedniu: „Rak trzustki jest bardzo poważną chorobą, której występowanie w cywilizacji zachodu gwałtownie rośnie. Niestety śmiertelność jest prawie równa częstości występowania, ponieważ choroba jest bardzo oporna na leczenie. W przypadku zastosowania zabiegu operacyjnego jest to leczenie z wyboru. Następnie należy zastosować chemioterapię uzupełniającą z zastosowaniem schematu FOLFIRINOX, który wykazał najlepsze wyniki. W przypadku pacjentów z nieoperacyjnym rakiem trzustki i osób z chorobą przerzutową, chemioterapia jest jedyną opcją i ma na celu przedłużenie życia w jak największym stopniu, chociaż długoterminowa perspektywa nadal nie napawa optymizmem.”

Jak podkreśla prof. Lucjan Wyrwicz, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii w Centrum Onkologii w Warszawie: „Aby wykorzystać wiedzę, którą dysponujemy w jak najbardziej optymalny sposób należy wprowadzić model opieki koordynowanej. Pacjentów z rakiem trzustki powinno operować się w ośrodkach, w których chirurdzy posiadają odpowiednie doświadczenie, które dysponują dostępem do najnowocześniejszych metod leczenia, zwłaszcza, że do chirurgicznego usunięcia guza kwalifikuje się mniej niż 20% chorych. Warto zatem zmaksymalizować szanse pacjentów.” Największe innowacje pojawiające się aktualnie w leczeniu raka trzustki, dotyczą raczej form podawania chemioterapii. Niestety nowotwór ten jest mało wrażliwy na aktywację układu immunologicznego. „Optymizmem napawają ostatnie wyniki badań dotyczących nowych metod leczenia przedoperacyjnego, ale także nowy standard leczenia pooperacyjnego. W zasadzie w tym zakresie nie znajduję jakichkolwiek ograniczeń w naszym ośrodku względem najlepszych ośrodków europejskich”. - dodaje prof. Wyrwicz.

Nowotwór trzustki atakuje coraz młodsze osoby choć częstość występowania zwiększa się z wiekiem. Ponad 80% raków trzustki dotyczy osób po 55. roku życia. Dla 25-latki, u której w badaniu USG lekarz nie mógł zobaczyć trzustki, bo zasłaniał ją 16-centymetrowy guz, diagnoza w kierunku nowotworu trzustki musiała być ogromnym zaskoczeniem. P. Patrycja Rzadkowska

P. Patrycja Rzadkowska po roku od diagnozy, utracie 12 kg i wielu trudnych chwilach, których doświadczyła mówi: „Miałam szczęście, ponieważ był to ostatni moment na wykrycie nowotworu. Czas w przypadku tej choroby jest kluczowy. Miałam najlepsze wsparcie, o jakim mogłam marzyć - moją rodzinę, moich przyjaciół, moich lekarzy – to była moja ogromna armia, która pomogła mi przeżyć. Dziś żyję pełnią życia. Sama jestem psychologiem z zawodu. I właśnie rozpoczęłam specjalizację w kierunku psychoonkologii. Chcę pomagać innym. Dziele się swoją historią bo może ktoś pójdzie na badania i zdąży na czas, przed rakiem trzustki.”

Jakie są objawy raka trzustki?

Rak trzustki często nie daje żadnych objawów w początkowym stadium choroby, co może utrudniać jej wczesną diagnozę. Objawy mogą być nieoczywiste, mogą pojawiać się i znikać, a ich nasilenie może być różne u różnych osób. Można nie mieć żadnych lub mieć wszystkie z tych objawów. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że objawy mogą być powodowane przez inne, bardziej powszechne przyczyny. Mogą również być spowodowane stanami takimi jak: zapalenie trzustki, kamica żółciowa, zespół jelita drażliwego (IBS) lub zapalenie wątroby.

Co powinno nas zaniepokoić:

 • ból brzucha i środkowego odcinka kręgosłupa
 • niewyjaśniona utrata masy ciała
 • żółta skóra lub oczy
 • zmiana w stolcu
 • nagłe pojawienie się cukrzycy
 • problemy z trawieniem

Jakie są czynniki podwyższonego ryzyka występowania raka trzustki?

Przyczyna większości przypadków raka trzustki jest nieznana, ale badania naukowe zidentyfikowały następujące czynniki ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo, że rak trzustki się rozwinie.

 • Rodzinna historia raka trzustki (5-10%)
 • Historia rodzinna innych nowotworów
 • Cukrzyca
 • Zapalenie trzustki (przewlekłe i dziedziczne)
 • Palenie
 • Otyłość
 • Rasa (pochodzenie etniczne)
 • Wiek
 • Sposób odżywiania

Światowy Dzień Raka Trzustki

Światowy Dzień Walki z Rakiem Trzustki - World Pancreatic Cancer Day (WPCD) obchodzony w trzeci czwartek listopada, podczas miesiąca świadomości raka trzustki, poświęcony jest zwiększaniu globalnej świadomości na temat raka trzustki. To inicjatywa Światowej Koalicji na Rzecz Raka Trzustki, która skupia ponad 70 organizacji z 30 krajów na sześciu kontynentach, Fundacja EuropaColon Polska jest jednym z członków Koalicji. Działamy wspólnie, aby podnieść świadomość i zainspirować innych do podjęcia aktywności. Celem WPCD 2018 jest zwrócenie uwagi na objawy i ryzyko związane z rakiem trzustki oraz pilną potrzebę wcześniejszej diagnozy w celu poprawy wyników leczenia pacjentów.

EuropaColon - Polska

Kliknij mnie

Facebook EuropaColon, rak jelita grubego, nowotwory układu pokarmowego,
Twitter EuropaColon, rak jelita grubego, nowotwory układu pokarmowego,

 

Nie rezygnuj !

działaj natychmiast !

nie poddawaj się !

Zobacz co zrobiła i co robi Kasia

Przejdź

               

 

 

 

                     Jak rak trzustki oszukuje układ immunologiczny?

 

                  Jak immunoterapia leczy raka?

Rak trzustki to jeden z groźniejszych i trudniejszych w leczeniu nowotworów. Mimo że medycyna cały czas idzie do przodu i powstają nowe terapie, to lekarze nie zawsze potrafią pomóc chorym. Być może dzięki najnowszym badaniom to się zmieni. Naukowcy odkryli, jak rak "oszukuje" układ immunologiczny pacjenta.

Trzustka znajduje się w górnej części jamy brzusznej, między żołądkiem a kręgosłupem. Do najważniejszych zadań trzustki należy wydzielanie insuliny, czyli hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi, oraz enzymów trawiennych. Ból trzustki bywa mylony z niestrawnością, czasem zdarza się, że promieniuje od kręgosłupa.

Rak trzustki - skąd się bierze?

Czytaj więcej na: https://zdrowie.tvn.pl/a/jak-rak-trzustki-oszukuje-uklad-immunologiczny?fbclid=IwAR2uND3sXcGQENW4sR1G0gNqUwR8XMQ5Zj9339Jp8iCPil8WM5IrvDqPXqM?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste

Created with Webwave CMS

Copyrigth 2017 by BRAW

EuropaColon-Polska

Twitter EuropaColon, rak jelita grubego, nowotwory układu pokarmowego,
Facebook EuropaColon, rak jelita grubego, nowotwory układu pokarmowego,