Poszukujemy zaginionej trzustki!

Trzustka to niezwykle ważny, ale też nadal „tajemniczy” narząd. Mimo, że nie należy do tzw. organów krytycznych (jak np. serce czy płuca, których funkcji współcześnie nie jesteśmy w stanie zastąpić), to poważna jej choroba, jaką na pewno jest rak, może okazać się krytyczna dla naszego życia. Mimo, że doskonale poznaliśmy już anatomię i fizjologię trzustki to biologia raka rozwijającego się w tym narządzie skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic.

 

Rak trzustki jest „niewidoczny” dla systemu opieki zdrowotnej:

trudny do zdiagnozowania, nie ma badań profilaktycznych, które mogłyby go wykryć. Dlatego bardzo często jest zbyt późno lub błędnie diagnozowany.

 

Trzustka jest także bardzo słabo obecna w świadomości wielu Polaków.

Nie potrafimy określić jej położenia w naszym ciele oraz funkcji za jakie odpowiada. Nie zdajemy sobie także sprawy z tego, jak ważna dla naszego życia jest dobra kondycja tego organu.

 

Niespecyficzne objawy raka trzustki powodują, że wykrywamy go zdecydowanie za późno.

Dlatego ogłaszamy ogólnokrajowe „poszukiwania” trzustki! Do kampanii świadomościowej, której celem jest przede wszystkim edukacja zaprosiliśmy Detektyw Lisiecką (znana z serialu „Policjantki i Policjanci” Magda Malcharek) oraz Doktora Kraja (dr n. med. Leszek Kraj – onkolog kliniczny z Kliniki Onkologii WUM).

 

PRZYŁĄCZ SIĘ DO POSZUKIWAŃ! OBEJRZYJ: 

 

 

 

Patroni kampanii