liverYellow

Rak Wątroby

Rak wątroby to jeden z wiodących powodów umieralności spowodowanej chorobami nowotworowymi na całym świecie.

livercancer

Rak wątroby potrafi długo rozwijać się bezobjawowo i dlatego trudno go wykryć na wczesnym etapie. Rocznie, w Polsce na raka wątrobowokomórkowego zapada ponad 1500 pacjentów, a umiera nawet 2000. Choroba 2-krotnie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety.

Najskuteczniejszą profilaktyką raka wątrobowokomórkowego jest szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczególnie pacjenci z marskością wątroby nie powinni ignorować niepokojących objawów bólowych, męczliwości, uczucia pełni w żołądku czy skurczy.

Nowotwór ten jest związany z wieloma chorobami wątroby, takimi jak
wirusowe zapalenie wątroby typu B czy C, nadmiernym spożyciem alkoholu, niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH) i niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD).

Rak wątroby to jeden z najgroźniejszych dla zdrowia nowotworów, a rak wątrobowokomórkowy (HCC) jest uważany za jeden z wiodących powodów umieralności spowodowanej chorobami nowotworowymi na całym świecie.

W Europie występuje największe obciążenie chorobami wątroby na świecie. Aż połowie nowotworów wątroby można zapobiec.
Dwie organizacje DiCE (Digestive Cancers Europe) i ELPA (European Liver Patients’ Association) połączyły swoje siły i wzywają wszystkie zainteresowane strony w całej Europie do współpracy w celu zapewnienia wdrożenia najlepszych praktyk na każdym etapie ścieżki pacjenta. Fundacja EuropaColon Polska przyłączyła się do tej inicjatywy. Możecie poznać szczegóły „Białej Księgi” na poniższych infografikach.
00012
00021
00031
00041

ESMO

Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej

RAK WĄTROBY: PORADNIK DLA PACJENTÓW

Dowiedz się więcej

Radioembolizacja

w Pierwotnym Raku Wątroby (HCC)

Dowiedz się więcej