gastricGreen

Rak Żołądka I Przełyku

Rak żołądka to nowotwór złośliwy, który jest trzecią przyczyną zgonu z powodu nowotworów w Polsce u mężczyzn i piątą u kobiet.

stomachcancer

Kwiecień – Miesiąc Świadomości

Raka Przełyku 

Dowiedz się więcej

ESMO

Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej

RAK PRZEŁYKU: PORADNIK DLA PACJENTÓW

Dowiedz się więcej

ESMO

Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej

RAK ŻOŁĄDKA: PORADNIK DLA PACJENTÓW

Dowiedz się więcej

Rak żołądka to nowotwór złośliwy, który jest trzecią przyczyną zgonu z powodu nowotworów w Polsce u mężczyzn i piątą u kobiet. Wykryty we wczesnym stadium daje 90% szans na 5-letnie przeżycie. Jednak w Polsce w początkowej fazie choroby udaje się zdiagnozować tylko 5-8% pacjentów w początkowej fazie choroby.

Żołądek to narząd w formie litery “J”, znajdujący się w górnej części jamy brzusznej. Stanowi on część układu pokarmowego, którego funkcją jest przetwarzanie składników odżywczych (witaminy, minerały, tłuszcze, proteiny i wodę) obecnych w pokarmie. Żołądek wspomaga proces wydzielania zbędnych produktów z naszego organizmu. Pokarm przemieszcza się z gardła do żołądka poprzez umięśniony przełyk. Po opuszczeniu żołądka, częściowo przetrawiony pokarm przechodzi najpierw do cienkiego, a później do grubego jelita.

Do wczesnych objawów raka żołądka zalicza się:

• bóle w nadbrzuszu lub śródbrzuszu (objaw niestały, zwykle związany ze spożyciem posiłku, niezbyt nasilony). Ból ciągły może być objawem naciekania tkanek poza żołądkowych; utrata łaknienia

• okresowe nudności lub wymioty to często spotykane objawy raka żołądka zwłaszcza przy guzach umiejscowionych obwodowo smoliste stolce (15% chorych)

• ubytek masy ciała, chudnięcie i postępujące wyniszczenie organizmu

• zaburzenia połykania (dysfagia) w guzach żołądka umiejscowionych w okolicy wpustu

• krwawe wymioty występują u 10-15% chorych na raka żołądka

• u niektórych chorych objawy nowotworu żołądka występują w postaci krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Raka żołądka można dość łatwo zdiagnozować wykonując gastroskopię. Podczas badania można pobrać wycinki do badań histopatologicznych. Dzięki gastroskopii można wykryć ponad 90% przypadków raka żołądka, również zmian przedrakowych. Gastroskopia jest tym dla raka żołądka czym kolonoskopia dla raka jelita grubego. Można wychwycić chorobę na wczesnym etapie. Niestety badanie to nie jest powszechną praktyką.