gastricGreen

Rak żołądka i rak przełyku

Czym jest rak przełyku i rak żołądka?

Rak przełyku to nowotwór złośliwy długiego przewodu, który transportuje pokarm z gardła do żołądka. Jest on ósmym pod względem częstości występowania nowotworem na świecie. W Europie raka przełyku rozpoznaje się co roku u około 53 000 osób (Dane z systemu ECIS z 2020 r.).

Rak żołądka – to choroba, w której komórki nowotworowe powstają w wyściółce żołądka. Jest on czwartym pod względem częstości występowania nowotworem na świecie. W Europie raka żołądka rozpoznaje się co roku u około 136 000 osób (Dane z systemu ECIS z 2020 r.).

Rak przełyku jest trzynastą w kolejności, a rak żołądka – szóstą w kolejności najczęstszą przyczyną zgonu związanego z nowotworem w Europie.

anita

Historia Anity

WYWIAD

O przełyku i żołądku

Przełyk i żołądek są częściami przewodu pokarmowego.

Przełyk to długi mięśniowy przewód łączący gardło z żołądkiem. Po rozpoczęciu połykania pokarmu przechodzi on do przełyku i przemieszcza się w dół w kierunku żołądka.

Gdy pokarm dociera do końca przełyku, mięsień zwany dolnym zwieraczem przełyku rozluźnia się i pozwala żywności przejść do żołądka.

Żołądek to narząd w kształcie litery J znajdujący się w górnej części brzucha. Gdy pokarm dostanie się do żołądka, mięśnie żołądka mieszają pokarm i płyny z sokami trawiennymi. Po opuszczeniu żołądka częściowo strawiony pokarm przechodzi do jelita cienkiego, a następnie do jelita grubego.

Zarówno przełyk, jak i żołądek składają się z czterech warstw. Znajomość tych warstw jest ważna dla zrozumienia, gdzie często występuje rak żołądka i przełyku.

  • Cztery warstwy przełyku, począwszy od warstwy najbardziej wewnętrznej, to błona śluzowa, błona podśluzowa, błona mięśniowa i przydanka.
  • Cztery warstwy żołądka, począwszy od warstwy najbardziej wewnętrznej, to błona śluzowa, błony podśluzowa, zewnętrzna błona mięśniowa i błona surowicza.
1.1.Digestive system withlegend

Ilustracja anatomii układu pokarmowego

Rodzaje raka przełyku

Nowotwór może rozwijać się w dowolnym miejscu przełyku, ale istnieją zasadniczo dwa rodzaje raka przełyku:

  • Rak płaskonabłonkowy: Ten typ raka przełyku rozwija się w komórkach błony śluzowej, która stanowi wewnętrzną wyściółkę przełyku. Występuje on głównie w górnych dwóch trzecich przełyku.
  • Gruczolakorak: Rozwija się z komórek gruczołów śluzowych, których rolą jest ułatwienie prześlizgiwania się pokarmu do żołądka. Występuje on głównie w dolnej jednej trzeciej przełyku.

Rodzaje raka żołądka

Rak żołądka zwykle zaczyna się rozwijać w komórkach wyścielających błonę śluzową i w miarę wzrostu szerzy się przez warstwy zewnętrzne.

  • Gruczolakorak: Większość nowotworów żołądka (około 90–95%) to gruczolakoraki. Ten typ rozwija się z komórek błony śluzowej, która stanowi wewnętrzną wyściółkę żołądka.
  • Chłoniak: Chłoniak to nowotwór wywodzący się z komórek układu odpornościowego, który może powstać wszędzie, gdzie znajdują się tkanki limfatyczne, w tym w żołądku.
  • Nowotwór podścieliskowy przewodu pokarmowego, czyli GIST: Rzadki typ nowotworu żołądka, który powstaje z komórek występujących w wyściółce żołądka, tak zwanych komórek śródmiąższowych Cajala (ang. interstitial cells of Cajal, ICC).
  • Rakowiak: Powstaje z komórek żołądka produkujących hormony.

Tłumaczenie i powstanie tej strony było możliwe dzięki wsparciu firmy BMS

obraz