punch cancer blue

Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego rośnie wraz z wiekiem. Najwięcej zachorowań odnotowujemy u osób około 60 roku życia, jednak choruje coraz więcej młodych osób. 1. na 10 zdiagnozowanych osób ma poniżej 50 roku życia. Wiek przestał być czynnikiem ryzyka.

Polipy, z których może rozwinąć się rak jelita grubego wykrywa się u około 25% osób, z czego 5% zagrożonych jest rozwojem raka. Jeśli nie usuniemy polipa, ten w ciągu 7. do 10 lat zamieni się w nowotwór. A wtedy może być już za późno. Usunięcie polipów pozwala jednak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%. Im wcześniej rozpozna się chorobę, tym skuteczniej można ją leczyć. Wczesne rozpoznanie pozwala na wyleczenie niemal w 100%.

colonoscopy

W Polsce raka jelita grubego wykrywamy zbyt późno, kiedy są już przerzuty i szanse na wyleczenie znacząco maleją. Stąd apel by wzmóc czujność i kiedy pojawią się jakiekolwiek objawy typu ból brzucha, nieplanowana utrata wagi, krew w stolcu, nie lekceważmy tych sygnałów i udajmy się do lekarza po skierowanie na badania kolonoskopowe. To może uratować nam życie. Dlatego wspólnie z Polską Koalicją pacjentów Onkologicznych dzięki wsparciu firmy Amgen przygotowaliśmy infografiki, które mamy nadzieję, zwrócą Waszą uwagę na ten problem i zachęcą do wykonania badania.

AMGEN logo
PKPO LOGO basic web
EuropaColonPolska Logo Web Only JPG