Żywienie i rak trzustki
Broszura dla pacjentów

Aktualnie dostępne leczenie żywieniowe, doustne suplementy pokarmowe (tzw. ONS), jak żywienie dojelitowe, żywienie pozajelitowe, mają korzystny wpływ na stan odżywienia, jakość życia, a nawet przeżycia pacjentów.

Dobry stan odżywienia tych pacjentów sprawia, że lepiej reagują na terapię neoadjuwantową, leczenie chirurgiczne, zapewniając mniejszą zachorowalność pooperacyjną (przetoki i infekcje), krótszy pobyt w szpitalu i wcześniejsze rozpoczęcie leczenia uzupełniającego.
Poważne radykalne resekcje trzustki mające na celu wyleczenie powodują u pacjentów wiele skutków ubocznych związanych z odżywianiem, w tym brak zdolności trzustki do wytwarzania i/lub wydzielania enzymów trawiennych, niedobory mikroelementów, cukrzycę, stłuszczenie wątroby i metaboliczną chorobę kości.

Najważniejsze przesłanie brzmi: wczesna opieka żywieniowa odgrywa ważną rolę w leczeniu raka trzustki, będąc kluczową przed, w trakcie i po leczeniu.
Pacjenci operowani, także w domu, potrzebują jeszcze większego wsparcia w zakresie żywienia, gdyż skutki uboczne czy objawy takie jak utrata apetytu, zaburzenia wchłaniania, nudności i wymioty mogą spowodować, że pacjent będzie spożywał mniej kalorii, niż organizm potrzebuje do utrzymania odpowiedniej wagi.

Materiał został stworzony przez:

obraz