ZaOpiekowani
Forum Opiekunów
Informacja Prasowa
Warszawa 17.05.2021
_______________________________
Fundacja EuropaColon Polska uruchamia nową platformę internetową wspierającą Nieformalnych Opiekunów – członków rodziny i przyjaciół osób chorujących na raka jelita grubego.
Portal – Forum Opiekunów „ZaOpiekowani” – jest częścią międzynarodowego pilotażowego projektu Digestive Cancers Europe, wdrażanego jednocześnie w Polsce, Portugalii i Finlandii. Powstał w czasach, kiedy Opiekunowie stawiają czoła dużo bardziej wymagającej teraźniejszości i niepewnej przyszłości. Przed rozpoczęciem pandemii, Opiekunowie w Europie wykonywali średnio około 17.5 godzin niepłatnej opieki tygodniowo. Ta liczba wzrosła do 21.6 godzin jesienią 2020 i przewiduje się, że w przyszłości wzrośnie ona dalej do około 26.8 godzin na tydzień z powodu pandemii.[i]
Celem portalu jest udostępnienie bezpiecznej, komfortowej i przyjaznej platformy, gdzie Opiekunowie mogą z łatwością dzielić się swoimi doświadczeniami, wymieniać porady i wspierać się nawzajem w poszukiwaniu rozwiązań w różnych aspektach – od problemów codziennego funkcjonowania w roli Opiekuna, finansowych czy socjalnych, do wyzwań związanych m. in. z ich własnym zdrowiem psychicznym, kondycją fizyczną i dobrobytem.
„Rola opiekunów jest często niedoceniana zwłaszcza przez system zdrowia, są niemal niewidoczni. Borykają się z opieką nad chorymi ponieważ ich wsparcie ma charakter nieformalny. Najwyższy czas docenić ich wkład i pomóc im również zrozumieć, że sami zasługują na odpoczynek, a w grupie może być im łatwiej pokonywać szereg trudności. Dlatego bardzo ważne było dla nas, aby Polska znalazła się w pilotażu tego projektu.” – wyjaśnia Iga Rawicka Wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska.
Ponad połowa Opiekunów (65%) twierdzi, że zapewnianie wsparcia emocjonalnego jest jednym z ich głównych obowiązków jako Opiekunów, a 57% Opiekunów twierdzi, że odpowiedzialność ta wzrosła dopiero od wybuchu epidemii. 61% Opiekunów zgłosiło, że pandemia Covid-19 pogorszyła ich zdrowie psychiczne i emocjonalne.[ii]
„Bycie osobą wspierającą chorego nie jest łatwe, dlatego bardzo się cieszę z powstania inicjatywy skierowanej właśnie do osób wspierających. To ważne, aby osoby opiekujące się innymi dostały sygnał, że mogą sięgnąć po pomoc, i że jest takie miejsce dedykowane tylko dla nich. – mówi Milena Dzienisiewicz, psychoonkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Owocku, która poprowadzi pierwszy webinar dla Opiekunów w ramach działań nowej platformy.
Elżbieta Brzozowska, która z racji choroby swojego męża klika miesięcy temu została nieformalną Opiekunką opowiada, gdzie szukała wsparcia w tej nowej dla całej rodziny sytuacji: „Dla nas niezwykle pomocna była w tym trudnym czasie Fundacja EuropaColon Polska, zamknięta grupa na FB Rak jelita grubego, przyjaciółka, która jest dla mnie jak siostra, przyjaciel – lekarz, koleżanka dietetyczka, ksiądz z mojej parafii i nieoceniona teściowa, która przyjechała do nas i przez miesiąc opiekowała się maluchami. Bardzo wspieraliśmy się w tym trudnym czasie z dziećmi, moją mamą, przyjaciółmi. Bardzo ważne było dla nas zaufanie do onkologa, który bardzo troskliwie i z ogromnym zaangażowaniem zajął się mężem.”
Forum Opiekunów „ZaOpiekowani” posiada wiele praktycznych rozwiązań, takich jak połączenia video, pozwalające Opiekunom na regularne spotkania i rozmowę, oferuje także dostęp to różnorodnych źródeł i rzetelnych informacji. Dla Opiekunów organizowane będą webinaria o różnej tematyce. Pierwszy z nich odbędzie się już 26 maja o godz. 17.30.
Informacje o portalu i szczegóły webinariów dostępne będą na portalu: https://forum-opiekunow.europacolonpolska.pl/.
Inicjatywę Digestive Cancers Europe (DiCE) wspierają firmy Merck i Boehringer Ingelheim. Pilotaż wystartował przy współpracy 3 organizacji będących członkami DiCE – Colores z Finlandii, EuropaColon Portugalia i Fundacji EuropaColon Polska.
_________________________________________
[i] Merck’s Embracing Carers™ Global Study (W ramach tej inicjatywy przebadano ponad 9000 opiekunów z 12 krajów w Azji, Europie i obu Amerykach, którzy zapewniają nieformalną opiekę bliskiej osobie z różnego rodzaju chorobami).
[ii] j. w.