Dla Opiekuna
Opiekunowie są istotną częścią życia pacjenta. Dla rodziny i przyjaciół zostanie Opiekunem jest często nagłe i nieoczekiwane. Tutaj znajdziesz informacje i wsparcie, które pomogą Ci jako Opiekunowi w tej niezwykle ważnej podróży.
Adrianna Sobol, psycholog, psychoonkolog, psychoterapeutka i Iga Rawicka Prezes Fundacji EuropaColon Polska
W ramach VIII edycją kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” prowadzonej przez Fundacje Nutricia edukujemy na temat potrzeby wsparcia m. in. psychologicznego i żywieniowego w chorobie. Te dwa elementy mogą być kluczowe dla procesu zdrowienia pacjenta.
Dr n. med. Mariola Kosowicz, psycholog, psychoonkolog i psychoterapeuta, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej-Curie radzi jak wspierać rodzinę chorego onkologicznie i jak wspierać chorego onkologicznie.
ZaOpiekowani
Nowa platforma internetowa wspierająca Nieformalnych Opiekunów – członków rodziny i przyjaciół osób chorujących na raka jelita grubego.
Obejrzyj nagranie webinaru inaugurującego Forum dla Opiekunów – Psychoonkolog Milena Dzienisiewicz podpowiada Opiekunom, jak zadbać o siebie samych.
„Dbając o siebie, dbasz o bliską Ci osobę”
Jak zadbać o wsparcie dla Opiekuna?
Na podstawie zapisu wypowiedzi psychoonkolog Mileny Dzienisiewicz z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku podczas webinarium inaugurującego Forum dla Opiekunów osób zajmujących się bliskimi z rakiem jelita grubego. Diagnoza choroby nowotworowej jest sytuacją kryzysową.
Choroba nowotworowa jako kryzys, nie jest stanem krótkotrwałym, wręcz przeciwnie, w tym kryzysie musimy często funkcjonować przez długi czas choroby osoby nam bliskiej. To są czasem tygodnie, miesiące, a nierzadko są to i lata. I będąc osobą wspierającą, ważne jest, by właśnie w tym długotrwałym kryzysie, zadbać również o siebie.
Obejrzyj drugą część webinaru pt. „Dbając o siebie, dbasz o bliską Ci osobę”, 26 maja 2021 roku, inaugurującego uruchomienie platformy – Forum dla Opiekunów osób opiekujących się bliskimi z rakiem jelita grubego „ZaOpiekowani”. Rozmowa Opiekunów o trudnej roli, o którą nikt nie zabiegał. „Wygrałam rolę w castingu, w którym nie startowałam.” – mówi Elżbieta, opiekunka męża, który chorował na raka jelita grubego i dzięki wczesnej diagnozie wyzdrowiał. Ania opiekowała się chorą na raka jelita grubego mamą. To był trudny czas, bo choroba zabrała ukochaną osobę. Jak radzić sobie z tak dużym wyzwaniem. O tym w rozmowie z Igą Rawicką wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska. Zapraszamy na stronę https://forum-opiekunow.europacolonpolska.pl/
Ogólnopolski Dzień Opiekuna – 12 lutego
12 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Opiekuna. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby opiekunów, a także podziękowanie im za ich wsparcie. To także apel o zwiększenie działań edukacyjnych oraz realnej pomocy, która może poprawić jakość życia i ułatwić sprawowanie opieki nad bliskimi osobami. Z tej okazji warto także zwrócić uwagę na to, jak ważna w odciążaniu opiekunów jest skuteczna komunikacja.
Ogólnopolski Dzień Opiekuna został powołany w 2018 roku dzięki zaangażowaniu organizacji pacjentów. Wśród sygnatariuszy deklaracji podpisanej wspólnie przez 8 organizacji znalazły się: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Fundacja „OnkoCafe – Razem Lepiej”, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja Onkologiczna Alivia, Stowarzyszenie „Apetyt na Życie” oraz nasza Fundacja EuropaColon Polska.
Europejski Dzień Opiekuna – 6 października
Wspieramy również Europejski Dzień Opiekunów, który obchodzimy 6 października. Po raz pierwszy obchodziliśmy ten dzień 2019r.
Przewodnik dla Opiekuna osoby chorującej na raka jelita grubego
Przewodnik omawia medyczne, psychologiczne, emocjonalne i społeczne aspekty opieki nad osobą chorą na raka jelita grubego.
Dotyczy praktycznych aspektów codziennego życia, potrzebę planowania z dużym wyprzedzeniem, wskazuje pomocny sprzęt, pomaga określić role w domu, porusza tematy diety i odżywiania oraz aktywności fizycznej. Przewodnik nie omija kwestii zatrudnienia, praw w miejscu pracy i aspektów finansowych. To uniwersalne kompendium wiedzy potrzebne osobie opiekującej się kimś chorym.
Przewodnik powstał dzięki Digestive Cancers Europe.
Żałoba w chorobie
Słowo „żałoba” kojarzy nam się najczęściej ze śmiercią bliskiej osoby. Możemy jednak patrzeć na żałobę z szerszej perspektywy. Żałoba jest naszą normalną i zdrową reakcją na stratę. Kiedy stracimy kogoś, kto był dla nas ważny, wchodzimy w proces żałoby, który pomaga nam dostosować się do nowej sytuacji życiowej.
Karta Praw Opiekuna
Zapraszamy do zapoznania się z Kartą Praw Opiekuna, która jest dostępna w dwóch wersjach: pierwszej zawierającej skondensowany opis kluczowych praw oraz drugiej, pełnej wersji.
Karta Praw Opiekuna to pierwszy tego typu dokument zbierający wiele bardzo istotnych dla Opiekunów informacji, stanowiący odpowiedź na potrzebę dostępu do tematów związanych z przysługującymi Opiekunom prawami w ramach opieki nad osobą chorą. Jest to praktyczne narzędzie wspierające Opiekunów w ich codziennych obowiązkach.
Karta Praw Opiekuna została opracowana przez eksperta Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, prof. nadzw. dr hab. Dorotę Karkowską, radcę prawnego. Dokument powstał z inicjatywy organizacji pacjentów w ramach kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, w oparciu m.in. o obowiązującą Ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia, odnoszące się do opisanych w nim praw opiekunów.