Fundacja EuropaColon Polska
członkiem #KoalicjiDlaŻycia
Osób z Mutacjami w Genach BRCA!
Fundacja EuropaColon Polska dołączyła do #KoalicjiDlaŻycia Osób z Mutacją w Genach BRCA, inicjatywy zrzeszającej wiele środowisk, której celem jest opracowanie i wdrożenie standardów diagnostyki, leczenia oraz poprawa jakości i wydłużenie życia pacjentów chorujących na nowotwory BRCA zależne.
7 września 2022 roku w ramach #KoalicjadlaŻycia uruchomiliśmy Grupę Roboczą ds. Trzustki. Wybitni eksperci dyskutowali o tym, jak możemy poprawić jakość życia i leczenia pacjentów z rakiem trzustki #BRCA zależnym. Wkrótce więcej informacji.
#raktrzustki #rakBRCAzależny #diagnostykatożycie #obracamynaplus #inauguracja #gruparobocza
Przez blisko dwa lata przedstawiciele organizacji pacjentów, eksperci różnych specjalizacji i towarzystwa naukowe skupiali się na poprawie jakości życia kobiet chorujących na raka jajnika. Teraz postanowili objąć parasolem swoich działań kolejne nowotwory BRCA-zależne: raka trzustki, prostaty oraz piersi.
– Wiemy, że wspólnymi siłami organizacje pacjentów mogą osiągnąć więcej. Nadszedł czas na przyłączenie się do kolejnej inicjatywy pomagającej chorym. Wierzę, że będąc częścią #KoalicjiDlaŻycia Osób z Mutacją w Genach BRCA, Fundacja EuropaColon Polska będzie mogła działać jeszcze efektywniej na rzecz poprawy jakości życia polskich pacjentów onkologicznych – mówi Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska. – Jako Fundacja zajmujemy się przede wszystkim zwiększaniem świadomości na temat nowotworów układu pokarmowego. Jednym z nich jest rak trzustki, który może być również nowotworem BRCA-zależnym. Nawet 10% pacjentów z rakiem trzustki cierpi na BRCA-zależny typ nowotworu, dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie oraz podjęcie stosownych działań by zapewnić tym pacjentom lepszą opiekę onkologiczną. – dodaje.
Fundacja EuropaColon Polska od lat stara się wspierać nie tylko pacjentów, ale również ich rodziny.
– Towarzyszymy im już na etapie diagnozy, leczenia oraz dalszego życia z chorobą. Gdy najnowsze doniesienia naukowe zaczęły dostarczać wiedzy nt. dziedzicznego charakteru raka trzustki, wiedzieliśmy, że musimy podjąć działania dotyczące osób nie tylko chorych, ale również narażonych na zachorowanie na ten nowotwór złośliwy. Tymi osobami w przypadku mutacji w genach BRCA1/BRCA2 są rodziny pacjentów, które powinny być otoczone opieką poradni genetycznej – mówi Iga Rawicka.
Zapraszamy do obserwowania #KoalicjaDlaŻycia na Facebooku oraz na www.koalicjadlazycia.pl, gdzie na bieżąco będą publikowane treści dotyczące raka trzustki BRCA-zależnego. Zachęcamy również do lektury poradnika, który przybliża temat dziedziczenia w raku trzustki: https://europacolonpolska.pl/znaczenie-badan-genetycznych-w-raku-trzustki/
Wspólnymi siłami możemy doprowadzić do poprawy dostępności do badań molekularnych oraz poziomu opieki nad rodzinami, w których występują nowotwory dziedziczne.