Rak Trzustki
Rak trzustki często nie daje żadnych objawów w początkowym stadium choroby, co może utrudniać wczesną diagnozę.
Rak trzustki często nie daje żadnych objawów w początkowym stadium choroby, co może utrudniać wczesną diagnozę. Objawy mogą być nieoczywiste, mogą pojawiać się i znikać, a ich nasilenie może być różne u różnych osób. Można nie mieć żadnych lub mieć wszystkie z tych objawów. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że symptomy mogą być powodowane przez inne przyczyny jak: zapalenie trzustki, kamica żółciowa, zespół jelita drażliwego (IBS) lub zapalenie wątroby. Dlatego nie można lekceważyć tego typu objawów. Wczesne wykrycie nowotworu daje większe szanse na wyleczenie lub dłuższe przeżycie.
Jakie są objawy raka trzustki?
Co powinno nas zaniepokoić:
- ból brzucha i środkowego odcinka kręgosłupa
- niewyjaśniona utrata masy ciała
- żółta skóra lub oczy
- zmiana wyglądu w stolca
- nagłe pojawienie się cukrzycy
- problemy z trawieniem
Czynniki ryzyka rak trzustki:
- Rodzinna historia raka trzustki (5-10%)
- Historia rodzinna innych nowotworów
- Cukrzyca
- Zapalenie trzustki (przewlekłe i dziedziczne)
- Palenie
- Otyłość
- Rasa (pochodzenie etniczne)
- Wiek
- Sposób odżywiania
Niestety śmiertelność w raku trzustki jest prawie równa częstości występowania, ponieważ choroba jest bardzo oporna na leczenie. W przypadku zastosowania zabiegu operacyjnego jest to leczenie z wyboru. Ale kwalifikuje się do niego mniej niż 20% chorych. W przypadku pacjentów z nieoperacyjnym rakiem trzustki i osób z chorobą przerzutową, chemioterapia jest jedyną opcją i ma na celu przedłużenie życia w jak największym stopniu. Nowotwór ten jest też mało wrażliwy na aktywację układu immunologicznego. Nowotwór trzustki atakuje coraz młodsze osoby choć częstość występowania zwiększa się z wiekiem. Ponad 80% raków trzustki dotyczy osób po 55. roku życia.
Światowy Dzień Raka Trzustki – World Pancreatic Cancer Day (WPCD) obchodzony jest w trzeci czwartek listopada, podczas Miesiąca Świadomości Raka Trzustki. To inicjatywa Światowej Koalicji na Rzecz Raka Trzustki, która skupia ponad 70 organizacji z 30. krajów na sześciu kontynentach. Fundacja EuropaColon Polska jest jednym z członków Koalicji. Działamy wspólnie, aby podnieść świadomość na temat czynników ryzyka i wczesnych objawów raka trzustki, by udało się jak najwcześniej wykryć ten nowotwór, dając szanse na dłuższe życie
„GDZIE JEST TRZUSTKA” 2021
Mini serial detektywistyczny –
detektyw Lisiecka i dr Kraj w akcji.
ESMO
Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej
RAK TRZUSTKI: PORADNIK DLA PACJENTÓW
Historia Patrycji
„Podpowiem Ci, jak ważne jest, aby zadbać o siebie, odnaleźć spokój, pozwolić sobie na emocje.”
Historia Kasi
„Moja walka jeszcze się nie skończyła. Wciąż zmagam się z chorobą, wierząc, że mogę żyć trochę dłużej.”