Zaopiekuj się żołądkiem

Fundacja EuropaColon Polska rozpoczęła kampanię „Zaopiekuj się Żołądkiem” dedykowaną przede wszystkim osobom, które zachorowały na raka żołądka. Chcemy jednak, by o raku żołądka mówiło się więcej, aby choroba została jak najwcześniej rozpoznana, co pozwoli na skuteczniejsze leczenie tego nowotworu z tzw. intencją wyleczenia. Na tej stronie znajdziecie m. in. wypowiedzi ekspertów, którzy wyjaśniają poszczególne etapy procesu terapeutycznego pacjenta z rakiem żołądka.

Chirurg onkolog, genetyk, patomorfolog onkolog kliniczny, specjalista żywienia klinicznego, psychoonkolog, pracownik społeczny czyli zespół ekspertów, których pacjent powinien spotkać na swojej drodze w trakcie leczenia.

Zachęcamy, aby zaopiekować się żołądkiem zanim rozwinie się choroba w ramach profilaktyki pierwotnej. My zaś w kampanii edukacyjnej „Zaopiekuj się Żołądkiem”  podpowiadamy co zrobić, gdy choroba się pojawi.

Chociaż ryzyko zachorowania na raka żołądka rośnie wraz z wiekiem, a większość przypadków tej choroby diagnozuje się u osób po 50. roku życia, to specjaliści alarmują, że na tę chorobę coraz częściej cierpią też osoby młode. Podobnie jak inne nowotwory przewodu pokarmowego, również występowanie raka żołądka powiązane jest w dużej mierze z czynnikami środowiskowymi.
Do czynników ryzyka raka żołądka należy częste spożywanie alkoholi wysokoprocentowych, produktów wędzonych i konserwowanych, dieta uboga w świeże produkty czy palenie papierosów. Aby zapobiegać rakowi żołądka warto dodać do swojego jadłospisu większą ilość owoców i warzyw, a także produktów zawierających antyoksydanty – te można znaleźć np. w orzechach. Nie można zapominać o aktywności fizycznej – badania pokazują, że wpływa ona korzystnie na obniżenie ryzyka zachorowania na raka żołądka i inne nowotwory.

Zgodnie z szacunkami aż 84% dorosłych Polaków jest nosicielami helicobacter pylori, bakterii, która może wywołać stan zapalny, a nieleczony może prowadzić do rozwoju wrzodów żołądka i jest najczęstszą przyczyną raka żołądka. Bakteria przenosi się drogą kropelkową, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej nosicielami mogą być również inni członkowie rodziny.

Wcześnie wykryty nowotwór zwiększa szanse na wyleczenie! Rak żołądka nie wiąże się z występowaniem specyficznych symptomów, które bardzo często są przez nas lekceważone. To błąd! Jeśli pojawią się takie objawy jak dyskomfort lub ból w nadbrzuszu, wzdęcia, odbijanie czy nudności, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. W zaawansowanych stadiach choroby obserwowane są m.in. brak łaknienia, zmniejszenie masy ciała i niedożywienie, utrzy­mujący się ból w nadbrzuszu, wymioty i nudności. Ponad 40% przypadków raka żołądka diagnozuje się już w fazie z obecnością przerzutów odległych.

Niektóre z typów raka żołądka są dziedziczne. Warto wiedzieć czy nowotwory przewodu pokarmowego występowały lub występują wśród bliskich krewnych. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór złośliwy jest też większe u osób cierpiących m.in. na zespół Lyncha, zespół Peutza-Jeghersa, zespół Gardnera, chorobę Addisona-Biermera i Menetriera.


Materiały wideo

Życie bez żołądka. Historia Anity

Jak wcześnie rozpoznać raka żołądka?

Resekcja żołądka
Czym jest? Jak przebiega?

Dlaczego immunoterapia jest nadzieją dla chorych?

Rola badań molekularnych w stawianiu diagnozy

Predyspozycje genetyczne
w raku żołądka

Znaczenie żywienia klinicznego
w leczeniu

Zaopiekuj się Żołądkiem
i swoimi emocjami

Wsparcie dla pacjenta
i dla Pana Żołądka

Opracowanie autorskie: Monika Szawłowska pracownik socjalny

Kampania „Zaopiekuj się Żołądkiem”
realizowana jest dzięki wsparciu:
bms
Servier Logo Sign RVB
Patronat merytoryczny nad Kampanią:

Konsultant Krajowy w dziedzinie gastroenterologii,
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie,
Państwowy Instytut Badawczy,
Polskie Towarzystw Onkologiczne,
Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej

Patronat medialny:
ISBzdrowie logo
co w zdrowiu
mzdrowie 850x200 1
onkonews logo poziome
polityka
rynek zdrowia portal