gastricGreen

Objawy i diagnostyka

Rozpoznanie

Wizyta u lekarza i diagnostyka

Podczas wizyty u lekarza należy dokładnie wyjaśnić swoje objawy. Aby upewnić się, że lekarz otrzyma wszystkie informacje, pomocne może być ich spisanie przed udaniem się do lekarza. Należy zapisać, jakie objawy Pan/Pani zauważył/a, kiedy się one pojawiły, kiedy i jak często występują.

Proszę poinformować lekarza o wszelkich chorobach, które u Pana/Pani występują (zwłaszcza o GERD1 i zakażeniu H. pylori, jeśli zostały rozpoznane) oraz o wszelkich przypadkach nowotworów w rodzinie.

W razie potrzeby może Panu/Pani towarzyszyć krewny lub znajomy, któremu Pan/Pani ufa i który może zapewnić Panu/Pani wsparcie. Czasami trudno jest zapamiętać wszystkie pytania, które chcemy zadać, lub przyswoić wszystko, co mówi lekarz, dlatego osoba towarzysząca naprawdę może być pomocna.

Proszę także pamiętać, że nie ma się czego wstydzić. Lekarze są przyzwyczajeni do omawiania problemów intymnych, a wszystko, co im Pan/Pani powie, jest całkowicie poufne.

Lekarz może przeprowadzić badanie ogólne, dotyczące w szczególności wszelkich obszarów, które mogą być obrzęknięte lub bolesne, na przykład brzucha. Może on także skierować Pana/Panią na badania dodatkowe lub do specjalisty.

1 skrót od angielskiej nazwy Gastroesophageal Reflux Disease – GERD czyli choroba refluksowa przełyku.

Badania dodatkowe

W przypadku podejrzenia nowotworu przełyku lub żołądka do potwierdzenia rozpoznania potrzebne będą różne badania. Jeżeli stwierdzony zostanie nowotwór, wykonane zostaną dalsze badania w celu ustalenia jego zasięgu (stopnia zaawansowania).

Badania dodatkowe pod kątem nowotworów przełyku i żołądka

Badania obrazowe

W odniesieniu do nowotworów przełyku i żołądka zwykle w pierwszym etapie wykonuje się badania obrazowe. W wyniku badań obrazowych uzyskuje się zdjęcia wnętrza ciała.

  • Badanie z kontrastem barytowym: W ramach tego badania pacjent jest proszony o połknięcie gęstego, kredowego płynu, tak zwanego kontrastu barytowego, który pokrywa ściany przełyku. Następnie wykonuje się prześwietlenie. Baryt podkreśla kontury przełyku i pozwala lekarzowi zobaczyć go bardziej wyraźnie i ustalić, czy są jakieś nieprawidłowe obszary.
  • Tomografia komputerowa (TK): wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do wykonywania szczegółowych zdjęć ciała, ujawniając wszelkie nieprawidłowe obszary w przełyku.
  • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (RM): tworzy obrazy za pomocą zjawisk magnetycznych i fal radiowych, ujawniając wszelkie nietypowe obszary w przełyku.
  • Pozytonowa tomografia emisyjna (PET): do krwi wstrzykuje się lekko radioaktywną (ale nieszkodliwą) postać cukru (zwaną FDG), która gromadzi się głównie w komórkach nowotworu. Te obszary radioaktywności można zobaczyć na obrazach PET za pomocą specjalnej kamery.

Endoskopia/gastroskopia

Po przeprowadzeniu badań obrazowych w celu ustalenia rozpoznania prawdopodobnie zostanie wykonana endoskopia. Endoskop to elastyczna, wąska rura z małą kamerą wideo i światłem w końcówce, służąca do zaglądania do wnętrza ciała.

  • Endoskopia/gastroskopia: Podczas endoskopii/gastroskopii pacjent może otrzymać leki uspokajające (tzw. sedację) lub środek miejscowo znieczulający rozpylany w gardle w celu znieczulenia tego obszaru. Następnie lekarz wprowadza endoskop przez gardło do przełyku i żołądka. Kamera endoskopu jest podłączona do monitora, który wyraźnie pokazuje lekarzowi wszelkie nieprawidłowe obszary. Lekarz może użyć specjalnych narzędzi wprowadzanych przez endoskop w celu pobrania do badania próbek tkanek (wykonania biopsji) z tych obszarów.
  • Torakoskopia i laparoskopia: Zabiegi te wykonywane są w sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym. W bocznej ścianie klatki piersiowej (w przypadku torakoskopii) lub w ścianie jamy brzusznej (w przypadku laparoskopii) wykonuje się małe nacięcie. Następnie lekarz wprowadza przez nacięcie endoskop (cienką, zaopatrzoną w oświetlenie rurkę z małą kamerą wideo na końcu), aby obejrzeć przestrzeń wokół przełyku, węzły chłonne i inne narządy w pobliżu przełyku wewnątrz klatki piersiowej.

Biopsja

Czasami konieczne jest pobranie fragmentu tkanki do badań laboratoryjnych w celu ustalenia ostatecznego rozpoznania nowotworu przełyku lub żołądka.
Biopsję można wykonać podczas endoskopii, torakoskopii lub laparoskopii.
Materiał pobrany podczas biopsji zostanie następnie zbadany pod mikroskopem, co umożliwi ustalenie ostatecznego rozpoznania.

 

Tłumaczenie i powstanie tej strony było możliwe dzięki wsparciu firmy BMS

obraz