gastricGreen

Leczenie

Życie z nowotworem przełyku lub żołądka

Życie z nowotworem przełyku lub żołądka

Otrzymanie diagnozy nowotworu może być bardzo trudną sytuacją. Prawdopodobnie odczuje Pan/Pani szereg emocji. Nie ma prawidłowego ani nieprawidłowego sposobu reagowania czy odczuwania. Ważne jest, aby uzyskać potrzebne wsparcie, niezależnie od tego, czy jest to wsparcie praktyczne, czy emocjonalne.

W przypadku każdego wyzwania dobrze zacząć od zrozumienia swoich obaw i rozmowy o nich. Ważne jest, aby być szczerym wobec bliskich: małżonka lub partnera, dzieci, rodziców i przyjaciół. Należy dzielić się z nimi swoimi emocjami, ale też pozwolić im dzielić się swoimi emocjami i pomysłami. Oni chcą pomóc. Skuteczne radzenie sobie z problemem wymaga zrozumienia wyzwania, przed którym Pan/Pani stoi, myślenia ukierunkowanego na rozwiązania, proszenia o wsparcie innych osób i pozwolenia im na udzielenie tego wsparcia oraz tego, by czuć się komfortowo podczas działań, na które się Pan/Pani zdecyduje.

Rozmowa z lekarzem o wszelkich ewentualnych Pana/Pani obawach stanowi ważną część opieki po leczeniu, zwłaszcza jeśli dane wyzwanie odbiera Panu/Pani radość życia.

Przydatna może być także rozmowa z osobami, które przechodzą to samo co Pan/Pani. Dobra wiadomość jest taka, że dostępne są grupy wsparcia pacjentów. Może Pan/Pani skontaktować się z Fundacją EuropaColon Polska.

Życie z nowotworem przełyku

W miarę postępującego zaawansowania raka przełyku może on powodować takie powikłania, jak:

  • Niedrożność przełyku. Nowotwór może utrudniać przechodzenie pokarmu i płynów przez przełyk. Takie leczenie, jak chemioterapia lub radioterapia może czasami obkurczyć nowotwór, co ułatwia przełykanie.
  • Ból. Zaawansowany rak przełyku może powodować ból. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe.
  • Krwawienie z przełyku. Chociaż krwawienie jest zwykle stopniowe, czasami może ono być nagłe i ciężkie.

Jeśli nowotworu nie można wyleczyć

Niestety, zaawansowane nowotwory przełyku i żołądka czasem mogą być bardzo trudne do leczenia, a ich wyleczenie może okazać się niemożliwe. W takim przypadku głównym celem leczenia będzie maksymalne przedłużenie życia i zapewnienie pacjentowi maksymalnego komfortu.

Jest to tak zwana opieka paliatywna. Będą się Panem/Panią opiekować lekarze i pielęgniarki, którzy specjalizują się w opiece paliatywnej. Zmierzenie się z informacją, że raka nie można wyleczyć, może być bardzo trudne. Zespół opieki paliatywnej pomoże Panu/Pani i Pana/Pani bliskim uzyskać potrzebne wsparcie.

Tłumaczenie i powstanie tej strony było możliwe dzięki wsparciu firmy BMS

obraz