colorectalBlue

Życie z Rakiem

Odżywianie, rodzina, praca oraz inne sfery życia – przystosowanie do życia z rakiem jelita grubego.

Życie z rakiem jelita grubego

Wiadomość o tym, że masz raka może być bardzo trudna do przyjęcia. Jest prawdopodobne, że będziesz odczuwać szereg emocji. Nie ma właściwego lub niewłaściwego sposobu reagowania lub odczuwania. Ważne jest, aby otrzymać wsparcie, którego potrzebujesz – czy to praktyczne, czy emocjonalne.

W przypadku każdego wyzwania, dobrym pierwszym krokiem jest zrozumienie swoich obaw i rozmowa o nich. Ważne jest, aby być otwartym wobec bliskich osób: współmałżonka, dzieci, rodziców i przyjaciół. Dziel się swoimi emocjami i pozwól im również dzielić się swoimi emocjami i pomysłami. Oni chcą pomóc. Skuteczne radzenie sobie z problemami wymaga zrozumienia stojącego przed nami wyzwania, przemyślenia rozwiązań, poproszenia innych o wsparcie i pozwolenia na nie, a także poczucia komfortu z wybranym sposobem działania.

Rozmowa z lekarzem o wszelkich wątpliwościach jest ważną częścią dalszej opieki, zwłaszcza jeśli jakieś wyzwanie powstrzymuje Cię przed cieszeniem się życiem.

Przydatna może być również rozmowa z osobami, które przechodzą przez to samo. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją grupy wsparcia dla pacjentów. Można, na przykład, skontaktować się z naszą Fundacją EuropaColon Polska.

Jeśli nie można wyleczyć raka

Niestety, kiedy rak jest już zaawansowany, leczenie może być bardzo trudne, a wyleczenie może okazać się niemożliwe. Jeśli tak jest, głównym celem leczenia będzie pomoc w jak najdłuższym i jak najbardziej komfortowym życiu.

Jest to tak zwana opieka paliatywna. Opiekę będą sprawować lekarze i pielęgniarki specjalizujący się w opiece paliatywnej. Odkrycie, że raka nie da się wyleczyć, może być bardzo trudne. Zespół opieki paliatywnej pomoże Tobie i Twoim bliskim uzyskać wsparcie, którego potrzebujesz.