colorectalBlue

Opcje leczenia

Informacje o leczeniu chirurgicznym, intywidualnych opcjach leczenia oraz skutkach ubocznych.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie lub cząsteczki do niszczenia komórek nowotworowych. Jest ona stosowana częściej w przypadku raka odbytnicy niż raka okrężnicy.

Radioterapia jest stosowana w leczeniu raka jelita grubego na trzy główne sposoby: przed operacją w celu zmniejszenia guza (często w połączeniu z chemioterapią), zamiast operacji w celu wyleczenia lub zatrzymania rozprzestrzeniania się raka odbytnicy we wczesnym stadium oraz podczas opieki paliatywnej w celu spowolnienia postępu nowotworu.

Radioterapia może być podawana na kilka sposobów:

  • Radioterapia wiązką zewnętrzną (EBRT): urządzenie emituje fale o wysokiej energii na obszar dotknięty chorobą. Każdy zabieg trwa kilka minut i jest wykonywany jako procedura ambulatoryjna.
  • Radioterapia wewnętrzna (brachyterapia): rurka jest wprowadzana do odbytu i umieszczana jak najbliżej nowotworu w odbytnicy. Następnie uwalnia ona promieniowanie bezpośrednio do guza, ograniczając jednocześnie uszkodzenia otaczających tkanek. Może być konieczna podróż do specjalistycznego ośrodka w celu poddania się temu leczeniu.
  • Selektywna radioterapia wewnętrzna (SIRT lub radioembolizacja): dla pacjentów z zaawansowanym rakiem jelita grubego, który rozprzestrzenił się na wątrobę. SIRT jest ukierunkowanym leczeniem nieoperowalnych guzów wątroby, które dostarcza miliony maleńkich kulek radioaktywnych bezpośrednio do guza.

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisuję się do newslettera i wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o nowotworach układu pokarmowego, a także aktualności dotyczących organizacji EuropaColon Polska

Zgadzam się z Regulaminem i Polityką Prywatności