colorectalBlue

Opieka Paliatywna

Materiały i porady dla pacjenta, rodziny i opiekunów.

Opieka paliatywna to specjalistyczna, wielodyscyplinarna opieka medyczna nad osobami z poważnymi chorobami, w tym nowotworami, których nie możemy już wyleczyć. Skupia się na łagodzeniu objawów, bólu i stresu podczas trwania choroby. Celem jest poprawa jakości życia zarówno pacjenta, jak i jego rodziny lub innych opiekunów, którzy z ogromną determinacją pomagają chorym na co dzień.

Co to jest opieka paliatywna?

Czym jest opieka paliatywna?

Jeśli powiedziano ci, że nie ma już żadnych opcji terapeutycznych dla Ciebie, należy rozważyć opiekę paliatywną jako kolejny etap Twojego życia z chorobą. Opieka paliatywna jest przeznaczona dla osób żyjących z nieuleczalną chorobą, której wyleczenie nie jest już możliwe. Dotyczy to nie tylko osób, u których zdiagnozowano raka w stadium terminalnym, ale każdy stan nieuleczalny. Jest również przeznaczona dla osób, które cierpią na choroby przewlekłe i potrzebują opanowania objawów choroby, a stan ich jest zwykle zaawansowany i postępujący.

Celem opieki paliatywnej jest leczenie lub opanowanie bólu i innych objawów fizycznych utrudniających sprawne funkcjonowanie organizmu. Pomoże również we wszelkich potrzebach psychologicznych, społecznych czy duchowych pacjentów. Leczenie będzie obejmować przyjmowanie odpowiednio dobranych leków, i inne terapie oraz wszelkie formy wsparcia, które według zespołów specjalistów pomogą pacjentom zbliżającym się do końca życia.

Opieka paliatywna ma na celu:

  • poprawę jakości życia
  • ulgę w bólu i innych niepokojących objawach
  • wsparcie jakości życia i dbałość o zdrowie chorych
  • pomoc ludziom pogodzić się ze śmiercią
  • połączenie psychologiczne i duchowe aspekty opieki
  • oferowanie system wsparcia, aby pomóc ludziom żyć tak aktywnie, jak to możliwe, aż do śmierci
  • oferowanie system wsparcia, który pomoże rodzinie poradzić sobie podczas leczenia osoby i w trakcie w żałobie.

Opieka paliatywna nie przyspiesza, ani nie opóźnia śmierci. Dotyczy to również wcześniejszych stadiów choroby, obok innych terapii, które mają na celu przedłużenie życia. Podobnie jak w przypadku każdej innej choroby, opieka paliatywna wykorzystuje podejście zespołowe, aby odpowiedzieć na potrzeby chorego i jego rodziny. Może odbywać się w szpitalach, hospicjach, ale także w domach. Warto zastanowić się, która forma opieki będzie najlepsza w Twoim przypadku.

 

palliativecare 1