colorectalBlue

Diagnostyka

Regularne badania przesiewowe pozwalają odkryć polipy zanim nastąpi rozwój raka jelita grubego

Wprowadzenie

Wstyd się wstydzić

Wiemy, że rak jelita grubego wciąż może być tematem tabu. Nie każdy czuje się komfortowo mówiąc o jelicie grubym, odbytnicy, stolcu i tak dalej. Rozumiemy to. Ale jako społeczeństwo musimy po prostu lepiej sobie z tym radzić. A My sami musimy spróbować przezwyciężyć wszelkie uczucia zażenowania, ponieważ może to, dosłownie, stanowić o różnicy między życiem a śmiercią. Pamiętaj, że lekarze są przyzwyczajeni do rozmawiania o tych sprawach i nie będą się w ogóle krępować takich tematów.

Zarówno zakłopotanie, jak i brak dobrych, jasnych informacji w dużej mierze powodują, że ludzie nie rozmawiają ze swoimi lekarzami o możliwościach zapobiegania i badań przesiewowych. Wskutek tego u wielu osób choroba jest diagnozowana w późnym stadium, co sprawia, że jej leczenie jest znacznie trudniejsze. W rezultacie ludzie niepotrzebnie umierają.

Nie pozwól, aby to spotkało Ciebie. Jeśli podejrzewasz, że masz jakiekolwiek objawy, zgłoś się do lekarza rodzinnego. A jeśli otrzymasz zaproszenie na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego, skorzystaj z niego.