colorectalBlue

Diagnostyka

Regularne badania przesiewowe pozwalają odkryć polipy, zanim nastąpi rozwój raka jelita grubego

Objawy Raka Jelita Grubego

Rak jelita grubego może nie powodować objawów od razu, ale kiedy już się pojawią, mogą często obejmować:

  • ciągła zmiana rytmu wypróżnień, która trwa dłużej niż kilka dni (biegunka, zaparcie lub uczucie, że jelito nie opróżnia się całkowicie)
  • stolce, które są węższe niż zwykle (ołówkowate)
  • krew (jasnoczerwona lub bardzo ciemna) w stolcu
  • krwawienie z odbytu z jasnoczerwoną krwią
  • częste bóle towarzyszące oddawaniu gazów, wzdęcia, uczucie pełności lub skurcze brzucha
  • utrata wagi bez znanej przyczyny
  • uczucie silnego zmęczenia (osłabienie i zmęczenie)

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. 

Wizyta u lekarza i diagnoza

Podczas wizyty u lekarza należy dokładnie opisać swoje objawy. Pomocne może być zapisanie wszystkiego na kartce przed wizytą, aby mieć pewność, że lekarz dowie się wszystkiego, łącznie z tym, jakie masz objawy, kiedy się zaczęły, kiedy i jak często występują.

Należy poinformować lekarza o wszelkich istniejących chorobach (szczególnie o nieswoistych zapaleniach jelit lub podobnych schorzeniach) oraz o występowaniu raka w rodzinie.

W razie potrzeby zabierz ze sobą przyjaciela lub krewnego w celu uzyskania wsparcia. Czasami trudno jest zapamiętać wszystkie pytania, które chcesz zadać lub zrozumieć wszystko, co mówi Ci lekarz; obecność kogoś takiego może naprawdę pomóc.

Pamiętaj również, że nie ma powodu do wstydu. Lekarze są bardzo przyzwyczajeni do omawiania problemów intymnych i wszystko, co im powiesz, pozostanie całkowicie poufne.

Lekarz może przeprowadzić ogólne badanie i skieruje Cię na dalsze bardziej specjalistyczne badania.